Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

העוגה הרטובה של קאפקייק (או: הראפרית ששרה על גברים כמו שהם שרים על נשים)

פורסם לראשונה בטיים אאוט תל אביב 

"פמפם אותי, זיין אותי, אבאל'ה כדאי שתגרום לי להיחנק" הן המילים הראשונות בקליפ הנצפה ביותר של הראפרית האמריקנית בת ה-20 אליזבת' אדן האריס, או בשם הבמה שלה – קאפקייק. בחמש שנים בלבד היא הספיקה לגרוף 42 מיליון צפיות בערוץ היוטיוב שלה, להוציא שלושה אלבומים, שתי מיקסטייפס ולזכות במקום ה- 23 ברשימת אלבומי הראפ הטובים ביותר לשנת 2016 של הרולינג סטון. לא אכנס לשאלות מוסריות-פטריארכליות כמו "האם ראוי שילדה בת 15 תשיר על סקס ותצטלם עירומה כמעט לגמרי ביוטיוב", בעיקר כי המיניות המתפרצת והגרוטסקית שלה היא בדיוק הסטירה שהפטריארכיה צריכה.

האריס היא כל מה שגברים לא רוצים לראות מחוץ לאתרי הפורנו שלהם. היא בעלת משקל עודף, קוראת לעצמה זונה, שרה בכעס על זין, כוס פדופיליה ואפליה, וחושפת את החזה שלה בצורה לא מרמזת או סקסית. היא יורה מילים בצרידות כועסת, נובחת דרך המקצב, היא הכלבה שרוצים להשתיק ולא מצליחים. ראפרים מופיעים בקליפים בלי חולצה? גם אני יכולה. הם שרים על איך שהם רוצים לזיין? גם אני יכולה. ראפרים שרים על כסף? גם אני יכולה. הראפ שלה עשוי ללא רבב. הוא מדויק, מקצועי, מגיע מהקרביים של הגטו השחור, ובעיקר שר על גברים כמו שהם שרים על נשים.

בכל אחד מהאלבומים שלה, האריס מקפידה להכניס רצועה שנקראת Reality. בלי מוזיקה, ביט או אפקטים, רק הקול שלה, מטיח מילים קשות באבא שלה, בשכונה שלה, בכסף שלא היה לה, בגברים שהתעללו בה ובאנשים שהופכים אותה לבדיחה. ברצועת ה"אמת" הראשונה שלה היא כותבת "היו ימים בהם הגעתי הביתה ולא היה מה לאכול. זה כאילו כולם יושבים באוטובוס ורק לי אין מקום … לא לדאוג לילדים שלך זה חטא מחורבן, הייתי רוצה להשיג כסף מהיר ולהיות זונה, אבל המחלות שאקבל הן לא אופציה".

הכלבה שאתם רוצים שתסתום. צילום מסך

הכלבה שאתם רוצים שתסתום. צילום מסך

האריס יודעת מה הם חיים קשים. כבר בגיל 7 היא נעה בין מקלטים לחסרי בית, גדלה עם אמא חד הורית והחלה לכתוב שירה נוצרית על האהבה לישו בכנסייה המקומית אליה הלכה. בגיל 13 היא החליטה להפוך את השירה הדתית שלה לראפ, הושפעה מפיפטי סנט וליל קים ובגיל 14 שחררה את השיר הראשון שלה, "Gold digger". חמש שנים אחר כך היא המלכה אליזביץ', לא מפסיקה להופיע, מתארחת בהופעות של זמרות כמו ברוק קנדי וצ'ארלי xcx ומשחררת קליפים בקצב מסחרר.


משהו בחזות הלא מתנצלת שלה, בהתייחסות הנונשלנטית וההומוריסטית לסקס, בתיעול ההיסטוריה הקשה שלה לשירים וביכולת שלה "להשתמש" בגברים כמו שהם משתמשים בנשים, גורם לכל החבילה הזו לעבוד. באלבומים שלה נמצאים זה לצד זה שירים מבודחים על "צוואר הג'ירפה" שהיא רוצה שיכנס אליה ושירים על האפליה המשטרתית כלפי שחורים באמריקה. שניהם לגיטימיים, שניהם נושאים ששווה לדון בהם, שבוודאי לא מבטלים האחד את השני.

להאריס לקח זמן להבין את גודל ההשפעה והפופולריות שהשירים שלה הגיעו אליהם, וכשזה הכה בה, היא החליטה להחזיר חזרה לקהל. "כשאמן מוציא את המוזיקה שלו החוצה, המעריצים הם אלה שדואגים לו", היא מספרת למגזין הרולינג סטון. "99 הסנטים שהם משלמים על הסינגל שלי יכולים להיות האחרונים בכיס שלהם, ואם הם יכולים לתת לי את זה, ובמקביל לצייץ שאין להם בית או כסף ללימודים, אני צריכה לתת להם בחזרה". היא לא נשארה חייבת ופתחה את חשבון הבנק שלה למעריצים שצריכים עזרה כלכלית בלימודים, מגורים וצרכים יום-יומיים אחרים. כמה שבועות אחר כך עשתה כך גם הראפרית ניקי מינאז'.

חייבת הכל למעריצים. קאפקייק בהופעה. נלקח מאתר pancakesandwhiskey.com

חייבת הכל למעריצים. קאפקייק בהופעה. נלקח מאתר pancakesandwhiskey.com

קאפקייק, אליזבת' או המלכה אליזביץ', תקראו לה איך שתקראו לה – היא לא עוצרת לרגע. ב-5 בינואר צפוי לצאת האלבום השלישי שלה הנקרא  "Ephorize". בתרגום חופשי משמעות שם האלבום היא להשפיע ולשלוט, אני יותר ממוכן לתת למלכה החדשה לשלוט.

No Comments Yet.

What do you think?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *